VIR-TECH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home AKTUALNOŚCI Aktualności SoM System on Module nowy trend w opracowywaniu urządzeń.

SoM System on Module nowy trend w opracowywaniu urządzeń.

Email Drukuj PDF

NOWE METODY PROJEKTOWANIA URZĄDZEŃ

Skrócenie procesu projektowania i uruchamiania aplikacji bazujących na mikrokontrolerach to obecnie priorytet dla firm produkujących wszelkiego rodzaju urządzenia.
Dlatego coraz bardziej popularnymi rozwiązaniami są tzw. SOM. SOM (System on Module) analogicznie do propagowanego ostatnio SoC Architecture (System on Chip).SOM jest rozwinięciem tego drugiego gdzie na jednym module mamy do dyspozycji Mikroprocesor oraz SDRAM, NAND Flash, EEPROM, 10/100M Ethernet controller chip dodatkowo może być power indicator system working status indicator oraz dostępne na złączu porty UART, Debug serial port, USB Host, SPI, TWI, SDIO, PWM, AC97, LCD, Touch Screen, JTAG.
Na ogół taki moduł ma już wgrany system operacyjny typu Linux.
Klient pyta jaka jest korzyść z takiego rozwiązania?
Mamy moduł w formie płytki PCB ze złączem typu SO-DIMM (ostatnio jedne z bardziej popularnych), moduł taki wraz z płytą bazową dostępny w naszej ofercie płyta z modułem SBC9261-I, moduł MINI9261-I

MINI9261-I back MINI9261-I
klasyczną listwą kołkową („gold piny”) moduł taki znajduje się w oferowanym przez nas urządzeniu o nazwie SBC6045

mini 6045


lub aby zmniejszyć gabaryty całego modułu złącza typu QSH od Samtec. Moduł SoM to MBC-SAM9G45.

MBC SAM9G45 bottomMBC SAM9G45 front
Co z tym zrobić?!
Gdzie wpiąć?!

Do celów projektowych można zakupić płytę bazową do której wpina się wybrany moduł.
Płyta taka posiada fizycznie większość peryferii jakie oferuje mikroprocesor. Na bazie tej płyty można wykonać prototyp interesującego nas urządzenia.
Klient powie OK. ale do tego to ja mogę kupić sobie zwykła płytę ewaluacyjną i będzie mnie to kosztowało taniej.
Wszystko to prawda tylko bazując na popularnym zestawie ewaluacyjnym zrobimy prototyp i czeka nas żmudne projektowanie PCB przeznaczonej do pracy przy wysokich częstotliwościach sygnałów cyfrowych dla naszego docelowego urządzenia. Kto już kiedyś zmierzył się z tym problemem wie, że nie jest to trywialne projektowanie PCB.
Kolejnym problemem do rozwiązania jest implementacja systemu operacyjnego.
W praktyce producentowi rzadko potrzebna jest funkcjonalność i peryferia płyty ewaluacyjnej. Uproszczenie na zastosowaniu SOM polega na tym że całą „cyfrówkę” z trudnym projektowaniem obwodów gdzie występują duże częstotliwości mamy za sobą.
Podobnie spawa wygląda z systemem operacyjnym ponieważ mamy zaimplementowany system ze sterownikami (czasem przykładowymi aplikacjami) do wszystkich urządzeń zawartych na płycie ewaluacyjnej.
Możemy więc przejść do „uproszczonego projektowania”.
Projektujemy tylko tą część interfejsów i połączeń, które niezbędne są w naszej aplikacji wpinamy na złączu moduł i mamy gotowe urządzenie!

Z obserwacji rynku i zapotrzebowań klientów widać już, że wymienione wyżej 3 typy modułów SoM znalazły zainteresowanie wśród 3 typów użytkowników. Moduły bazujące na złączu SODIMM cieszą się zainteresowaniem głównie wśród projektantów robiących systemy (małoseryjne) dla przemysłu. SOM ze złączem kołkowym to świetna platforma do urządzeń wytwarzanych jednostokowo i hobbystów. Przyczną takiego stanu rzeczy jest fakt, że  konstrukcja ta nie wymaga precyzyjnego lutowania a sygnały są dostępne w bardzo prosty sposób. Moduły SoM ze złączami QSH zostały natomiast docenione wśród projektantów urządzeń mobilnych podobnie jak w poprzednim przypadku główną rolę odegrały tu względy geometryczne.